The 2019 Grammy Nominations Are Here!

The Grammy nominees are officially in! This year’s batch leans heavily toward music-made-for-movies, with Kendrick Lamar nabbing the most nods at eight for his work on ‘BlackPanther: The Album,’ and Lady Gaga scoring four nods for her work on AStarIsBorn.

Check out the full list of nominees below:

1. Record Of The Year
Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

  • I LIKE IT
    Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
    Invincible, JWhiteDidIt, Craig Kallman & Tainy, producers; Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer
  • THE JOKE
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Tom Elmhirst & Eddie Spear, engineers/mixers; Pete Lyman, mastering engineer
  • THIS IS AMERICA
    Childish Gambino
    Donald Glover & Ludwig Goransson, producers; Derek “MixedByAli” Ali & Riley Mackin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • GOD’S PLAN
    Drake
    Boi-1Da, Cardo & Young Exclusive, producers; Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Chris Athens, mastering engineer
  • SHALLOW
    Lady Gaga & Bradley Cooper
    Lady Gaga & Benjamin Rice, producers; Tom Elmhirst, engineer/mixer; Randy Merrill, mastering engineer
  • ALL THE STARS
    Kendrick Lamar & SZA
    Al Shux & Sounwave, producers; Sam Ricci & Matt Schaeffer, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • ROCKSTAR
    Post Malone Featuring 21 Savage
    Louis Bell & Tank God, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer
  • THE MIDDLE
    Zedd, Maren Morris & Grey
    Grey, Monsters & Strangerz & Zedd, producers; Grey, Tom Morris, Ryan Shanahan & Zedd, engineers/mixers; Mike Marsh, mastering engineer

2. Album Of The Year
Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

  • INVASION OF PRIVACY
    Cardi B
    Leslie Brathwaite & Evan LaRay, engineers/mixers; Belcalis Almanzar & Jorden Thorpe, songwriters; Colin Leonard, mastering engineer
  • BY THE WAY, I FORGIVE YOU
    Brandi Carlile
    Dave Cobb & Shooter Jennings, producers; Dave Cobb & Eddie Spear, engineers/mixers; Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters; Pete Lyman, mastering engineer
  • SCORPION
    Drake
    Noel Cadastre, Noel “Gadget” Campbell & Noah Shebib, engineers/mixers; Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters; Chris Athens, mastering engineer
  • H.E.R.
    H.E.R.
    Darhyl “Hey DJ” Camper Jr, H.E.R. & Jeff Robinson, producers; Miki Tsutsumi, engineer/mixer; Darhyl Camper Jr & H.E.R., songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
  • BEERBONGS & BENTLEYS
    Post Malone
    Louis Bell & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell & Austin Post, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer
  • DIRTY COMPUTER
    Janelle Monáe
    Chuck Lightning & Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, producers; Mick Guzauski, Janelle Monáe Robinson & Nate “Rocket” Wonder, engineers/mixers; Nathaniel Irvin III, Charles Joseph II, Taylor Parks & Janelle Monáe Robinson, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer
  • GOLDEN HOUR
    Kacey Musgraves
    Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, producers; Craig Alvin & Shawn Everett, engineers/mixers; Ian Fitchuk, Kacey Musgraves & Daniel Tashian, songwriters; Greg Calbi & Steve Fallone, mastering engineers
  • BLACK PANTHER: THE ALBUM, MUSIC FROM AND INSPIRED BY
    (Various Artists)
    Kendrick Lamar, featured artist; Kendrick Duckworth & Sounwave, producers; Matt Schaeffer, engineer/mixer; Kendrick Duckworth & Mark Spears, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

3. Song Of The Year
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • ALL THE STARS
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
  • BOO’D UP
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
  • GOD’S PLAN
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
  • IN MY BLOOD
    Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
  • THE JOKE
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
  • THE MIDDLE
    Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
  • SHALLOW
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
  • THIS IS AMERICA
    Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

4. Best New Artist
An artist will be considered for Best New Artist if their eligibility year release/s achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

  • CHLOE X HALLE
  • LUKE COMBS
  • GRETA VAN FLEET
  • H.E.R.
  • DUA LIPA
  • MARGO PRICE
  • BEBE REXHA
  • JORJA SMITH

POP

5. Best Pop Solo Performance
For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

  • COLORS
    Beck
  • HAVANA (LIVE)
    Camila Cabello
  • GOD IS A WOMAN
    Ariana Grande
  • JOANNE (WHERE DO YOU THINK YOU’RE GOIN’?)
    Lady Gaga
  • BETTER NOW
    Post Malone

6. Best Pop Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

  • FALL IN LINE
    Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
  • DON’T GO BREAKING MY HEART
    Backstreet Boys
  • ‘S WONDERFUL
    Tony Bennett & Diana Krall
  • SHALLOW
    Lady Gaga & Bradley Cooper
  • GIRLS LIKE YOU
    Maroon 5 Featuring Cardi B
  • SAY SOMETHING
    Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
  • THE MIDDLE
    Zedd, Maren Morris & Grey

7. Best Traditional Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.

  • LOVE IS HERE TO STAY
    Tony Bennett & Diana Krall
  • MY WAY
    Willie Nelson
  • NAT “KING” COLE & ME
    Gregory Porter
  • STANDARDS (DELUXE)
    Seal
  • THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!
    Barbra Streisand

8. Best Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop recordings.

  • CAMILA
    Camila Cabello
  • MEANING OF LIFE
    Kelly Clarkson
  • SWEETENER
    Ariana Grande
  • SHAWN MENDES
    Shawn Mendes
  • BEAUTIFUL TRAUMA
    P!nk
  • REPUTATION
    Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC MUSIC

9. Best Dance Recording
For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

  • NORTHERN SOUL
    Above & Beyond Featuring Richard Bedford
    Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers
  • ULTIMATUM
    Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
    Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer
  • LOSING IT
    Fisher
    Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixer
  • ELECTRICITY
    Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
    Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer
  • GHOST VOICES
    Virtual Self
    Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer

10. Best Dance/Electronic Album
For vocal or instrumental albums. Albums only.

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

11. Best Contemporary Instrumental Album
For albums containing approximately 51% or more playing time of instrumental material. For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • THE EMANCIPATION PROCRASTINATION
    Christian Scott aTunde Adjuah
  • STEVE GADD BAND
    Steve Gadd Band
  • MODERN LORE
    Julian Lage
  • LAID BLACK
    Marcus Miller
  • PROTOCOL 4
    Simon Phillips

ROCK

12. Best Rock Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

  • FOUR OUT OF FIVE
    Arctic Monkeys
  • WHEN BAD DOES GOOD
    Chris Cornell
  • MADE AN AMERICA
    THE FEVER 333
  • HIGHWAY TUNE
    Greta Van Fleet
  • UNCOMFORTABLE
    Halestorm

13. Best Metal Performance
For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

  • CONDEMNED TO THE GALLOWS
    Between The Buried And Me
  • HONEYCOMB
    Deafheaven
  • ELECTRIC MESSIAH
    High On Fire
  • BETRAYER
    Trivium
  • ON MY TEETH
    Underoath

14. Best Rock Song
A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BLACK SMOKE RISING
    Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
  • JUMPSUIT
    Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
  • MANTRA
    Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
  • MASSEDUCTION
    Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
  • RATS
    Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

15. Best Rock Album
For albums containing at least 51% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

  • RAINIER FOG
    Alice In Chains
  • M A N I A
    Fall Out Boy
  • PREQUELLE
    Ghost
  • FROM THE FIRES
    Greta Van Fleet
  • PACIFIC DAYDREAM
    Weezer

ALTERNATIVE

16. Best Alternative Music Album
Vocal or Instrumental.

  • TRANQUILITY BASE HOTEL + CASINO
    Arctic Monkeys
  • COLORS
    Beck
  • UTOPIA
    Björk
  • AMERICAN UTOPIA
    David Byrne
  • MASSEDUCTION
    St. Vincent

R&B

17. Best R&B Performance
For new vocal or instrumental R&B recordings.

  • LONG AS I LIVE
    Toni Braxton
  • SUMMER
    The Carters
  • Y O Y
    Lalah Hathaway
  • BEST PART
    H.E.R. Featuring Daniel Caesar
  • FIRST BEGAN
    PJ Morton

18. Best Traditional R&B Performance
For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

  • BET AIN’T WORTH THE HAND
    Leon Bridges
  • DON’T FALL APART ON ME TONIGHT
    Bettye LaVette
  • HONEST
    MAJOR.
  • HOW DEEP IS YOUR LOVE
    PJ Morton Featuring Yebba
  • MADE FOR LOVE
    Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

19. Best R&B Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BOO’D UP
    Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
  • COME THROUGH AND CHILL
    Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
  • FEELS LIKE SUMMER
    Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
  • FOCUS
    Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
  • LONG AS I LIVE
    Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

20. Best Urban Contemporary Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded contemporary vocal tracks derivative of R&B.

  • EVERYTHING IS LOVE
    The Carters
  • THE KIDS ARE ALRIGHT
    Chloe x Halle
  • CHRIS DAVE AND THE DRUMHEDZ
    Chris Dave And The Drumhedz
  • WAR & LEISURE
    Miguel
  • VENTRILOQUISM
    Meshell Ndegeocello

21. Best R&B Album
For albums containing at least 51% playing time of new R&B recordings.

  • SEX & CIGARETTES
    Toni Braxton
  • GOOD THING
    Leon Bridges
  • HONESTLY
    Lalah Hathaway
  • H.E.R.
    H.E.R.
  • GUMBO UNPLUGGED (LIVE)
    PJ Morton

RAP

22. Best Rap Performance
For a Rap performance. Singles or Tracks only.

  • BE CAREFUL
    Cardi B
  • NICE FOR WHAT
    Drake
  • KING’S DEAD
    Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
  • BUBBLIN
    Anderson .Paak
  • SICKO MODE
    Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

23. Best Rap/Sung Performance
For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

  • LIKE I DO
    Christina Aguilera Featuring Goldlink
  • PRETTY LITTLE FEARS
    6lack Featuring J. Cole
  • THIS IS AMERICA
    Childish Gambino
  • ALL THE STARS
    Kendrick Lamar & SZA
  • ROCKSTAR
    Post Malone Featuring 21 Savage

24. Best Rap Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • GOD’S PLAN
    Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
  • KING’S DEAD
    Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
  • LUCKY YOU
    R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
  • SICKO MODE
    Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
  • WIN
    K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

25. Best Rap Album
For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.

  • INVASION OF PRIVACY
    Cardi B
  • SWIMMING
    Mac Miller
  • VICTORY LAP
    Nipsey Hussle
  • DAYTONA
    Pusha T
  • ASTROWORLD
    Travis Scott

COUNTRY

26. Best Country Solo Performance
For new vocal or instrumental solo country recordings.

  • WOULDN’T IT BE GREAT?
    Loretta Lynn
  • MONA LISAS AND MAD HATTERS
    Maren Morris
  • BUTTERFLIES
    Kacey Musgraves
  • MILLIONAIRE
    Chris Stapleton
  • PARALLEL LINE
    Keith Urban

27. Best Country Duo/Group Performance
For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

  • SHOOT ME STRAIGHT
    Brothers Osborne
  • TEQUILA
    Dan + Shay
  • WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
    Little Big Town
  • DEAR HATE
    Maren Morris Featuring Vince Gill
  • MEANT TO BE
    Bebe Rexha & Florida Georgia Line

28. Best Country Song
A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BREAK UP IN THE END
    Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
  • DEAR HATE
    Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
  • I LIVED IT
    Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
  • SPACE COWBOY
    Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves)
  • TEQUILA
    Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
  • WHEN SOMEONE STOPS LOVING YOU
    Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

29. Best Country Album
For albums containing at least 51% playing time of new country recordings.

  • UNAPOLOGETICALLY
    Kelsea Ballerini
  • PORT SAINT JOE
    Brothers Osborne
  • GIRL GOING NOWHERE
    Ashley McBryde
  • GOLDEN HOUR
    Kacey Musgraves
  • FROM A ROOM: VOLUME 2
    Chris Stapleton

NEW AGE

30. Best New Age Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

  • HIRAETH
    Lisa Gerrard & David Kuckhemann
  • BELOVED
    Snatam Kaur
  • OPIUM MOON
    Opium Moon
  • MOLECULES OF MOTION
    Steve Roach
  • MOKU MALUHIA – PEACEFUL ISLAND
    Jim Kimo West

JAZZ

31. Best Improvised Jazz Solo
For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.

  • SOME OF THAT SUNSHINE
    Regina Carter, soloist
    Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)
  • DON’T FENCE ME IN
    John Daversa, soloist
    Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)
  • WE SEE
    Fred Hersch, soloists
  • DE-DAH
    Brad Mehldau, soloist
    Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)
  • CADENAS
    Miguel Zenón, soloist
    Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)

32. Best Jazz Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.

  • MY MOOD IS YOU
    Freddy Cole
  • THE QUESTIONS
    Kurt Elling
  • THE SUBJECT TONIGHT IS LOVE
    Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace
  • IF YOU REALLY WANT
    Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
  • THE WINDOW
    Cécile McLorin Salvant

33. Best Jazz Instrumental Album
For albums containing at least 51% playing time of new instrumental jazz recordings.

  • DIAMOND CUT
    Tia Fuller
  • LIVE IN EUROPE
    Fred Hersch Trio
  • SEYMOUR READS THE CONSTITUTION!
    Brad Mehldau Trio
  • STILL DREAMING
    Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
  • EMANON
    The Wayne Shorter Quartet

34. Best Large Jazz Ensemble Album
For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz recordings.

  • ALL ABOUT THAT BASIE
    The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart
  • AMERICAN DREAMERS: VOICES OF HOPE, MUSIC OF FREEDOM
    John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
  • PRESENCE
    Orrin Evans And The Captain Black Big Band
  • ALL CAN WORK
    John Hollenbeck Large Ensemble
  • BAREFOOT DANCES AND OTHER VISIONS
    Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

35. Best Latin Jazz Album
For vocal or instrumental albums containing at least 51% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

  • HEART OF BRAZIL
    Eddie Daniels
  • BACK TO THE SUNSET
    Dafnis Prieto Big Band
  • WEST SIDE STORY REIMAGINED
    Bobby Sanabria Multiverse Big Band
  • CINQUE
    Elio Villafranca
  • YO SOY LA TRADICIÓN
    Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

  • YOU WILL WIN
    Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters
  • WON’T HE DO IT
    Koryn Hawthorne
  • NEVER ALONE
    Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters
  • CYCLES
    Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds, songwriter
  • A GREAT WORK
    Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song
This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian pop, Christian rap/hip-hop, or Christian rock single or track.

  • RECKLESS LOVE
    Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
  • YOU SAY
    Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
  • JOY.
    for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • GRACE GOT YOU
    MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
  • KNOWN
    Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters

38. Best Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

  • ONE NATION UNDER GOD
    Jekalyn Carr
  • HIDING PLACE
    Tori Kelly
  • MAKE ROOM
    Jonathan McReynolds
  • THE OTHER SIDE
    The Walls Group
  • A GREAT WORK
    Brian Courtney Wilson

39. Best Contemporary Christian Music Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, or rock recordings.

  • LOOK UP CHILD
    Lauren Daigle
  • HALLELUJAH HERE BELOW
    Elevation Worship
  • LIVING WITH A FIRE
    Jesus Culture
  • SURROUNDED
    Michael W. Smith
  • SURVIVOR: LIVE FROM HARDING PRISON
    Zach Williams

40. Best Roots Gospel Album
For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

  • UNEXPECTED
    Jason Crabb
  • CLEAR SKIES
    Ernie Haase & Signature Sound
  • FAVORITES: REVISITED BY REQUEST
    The Isaacs
  • STILL STANDING
    The Martins
  • LOVE LOVE LOVE
    Gordon Mote

LATIN

41. Best Latin Pop Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop recordings.

  • PROMETO
    Pablo Alboran
  • SINCERA
    Claudia Brant
  • MUSAS (UN HOMENAJE AL FOLCLORE LATINOAMERICANO EN MANOS DE LOS MACORINOS), VOL. 2
    Natalia Lafourcade
  • 2:00 AM
    Raquel Sofía
  • VIVES
    Carlos Vives

42. Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock, urban or alternative recordings.

  • CLAROSCURA
    Aterciopelados
  • COASTCITY
    COASTCITY
  • ENCANTO TROPICAL
    Monsieur Periné
  • GOURMET
    Orishas
  • AZTLÁN
    Zoé

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

  • PRIMERO SOY MEXICANA
    Angela Aguilar
  • MITAD Y MITAD
    Calibre 50
  • TOTALMENTE JUAN GABRIEL VOL. II
    Aida Cuevas
  • CRUZANDO BORDERS
    Los Texmaniacs
  • LEYENDAS DE MI PUEBLO
    Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
  • ¡MÉXICO POR SIEMPRE!
    Luis Miguel

44. Best Tropical Latin Album
For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

  • PA’ MI GENTE
    Charlie Aponte
  • LEGADO
    Formell Y Los Van Van
  • ORQUESTA AKOKÁN
    Orquesta Akokán
  • PONLE ACTITUD
    Felipe Peláez
  • ANNIVERSARY
    Spanish Harlem Orchestra

AMERICAN ROOTS MUSIC

45. Best American Roots Performance
For new vocal or instrumental American Roots recordings. This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

  • KICK ROCKS
    Sean Ardoin
  • SAINT JAMES INFIRMARY BLUES
    Jon Batiste
  • THE JOKE
    Brandi Carlile
  • ALL ON MY MIND
    Anderson East
  • LAST MAN STANDING
    Willie Nelson

46. Best American Roots Song
A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • ALL THE TROUBLE
    Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
  • BUILD A BRIDGE
    Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
  • THE JOKE
    Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
  • KNOCKIN’ ON YOUR SCREEN DOOR
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
  • SUMMER’S END
    Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

47. Best Americana Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

  • BY THE WAY, I FORGIVE YOU
    Brandi Carlile
  • THINGS HAVE CHANGED
    Bettye LaVette
  • THE TREE OF FORGIVENESS
    John Prine
  • THE LONELY, THE LONESOME & THE GONE
    Lee Ann Womack
  • ONE DROP OF TRUTH
    The Wood Brothers

48. Best Bluegrass Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

  • PORTRAITS IN FIDDLES
    Mike Barnett
  • SISTER SADIE II
    Sister Sadie
  • RIVERS AND ROADS
    Special Consensus
  • THE TRAVELIN’ MCCOURYS
    The Travelin’ McCourys
  • NORTH OF DESPAIR
    Wood & Wire

49. Best Traditional Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

  • SOMETHING SMELLS FUNKY ‘ROUND HERE
    Elvin Bishop’s Big Fun Trio
  • BENTON COUNTY RELIC
    Cedric Burnside
  • THE BLUES IS ALIVE AND WELL
    Buddy Guy
  • NO MERCY IN THIS LAND
    Ben Harper And Charlie Musselwhite
  • DON’T YOU FEEL MY LEG (THE NAUGHTY BAWDY BLUES OF BLUE LU BARKER)
    Maria Muldaur

50. Best Contemporary Blues Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

  • PLEASE DON’T BE DEAD
    Fantastic Negrito
  • HERE IN BABYLON
    Teresa James And The Rhythm Tramps
  • CRY NO MORE
    Danielle Nicole
  • OUT OF THE BLUES
    Boz Scaggs
  • VICTOR WAINWRIGHT AND THE TRAIN
    Victor Wainwright And The Train

51. Best Folk Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

  • WHISTLE DOWN THE WIND
    Joan Baez
  • BLACK COWBOYS
    Dom Flemons
  • RIFLES & ROSARY BEADS
    Mary Gauthier
  • WEED GARDEN
    Iron & Wine
  • ALL ASHORE
    Punch Brothers

52. Best Regional Roots Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

  • KREOLE ROCK AND SOUL
    Sean Ardoin
  • SPYBOY
    Cha Wa
  • ALOHA FROM NA HOA
    Na Hoa
  • NO ‘ANE’I
    Kalani Pe’a
  • MEWASINSATIONAL – CREE ROUND DANCE SONGS
    Young Spirit

REGGAE

53. Best Reggae Album
For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

  • AS THE WORLD TURNS
    Black Uhuru
  • REGGAE FOREVER
    Etana
  • REBELLION RISES
    Ziggy Marley
  • A MATTER OF TIME
    Protoje
  • 44/876
    Sting & Shaggy

WORLD MUSIC

54. Best World Music Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental World Music recordings.

  • DERAN
    Bombino
  • FENFO
    Fatoumata Diawara
  • BLACK TIMES
    Seun Kuti & Egypt 80
  • FREEDOM
    Soweto Gospel Choir
  • THE LOST SONGS OF WORLD WAR II
    Yiddish Glory

CHILDREN’S

55. Best Children’s Album
For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

  • ALL THE SOUNDS
    Lucy Kalantari & The Jazz Cats
  • BUILDING BLOCKS
    Tim Kubart
  • FALU’S BAZAAR
    Falu
  • GIANTS OF SCIENCE
    The Pop Ups
  • THE NATION OF IMAGINE
    Frank & Deane

SPOKEN WORD

56. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

  • ACCESSORY TO WAR (NEIL DEGRASSE TYSON & AVIS LANG)
    Courtney B. Vance
  • CALYPSO
    David Sedaris
  • CREATIVE QUEST
    Questlove
  • FAITH – A JOURNEY FOR ALL
    Jimmy Carter
  • THE LAST BLACK UNICORN
    Tiffany Haddish

COMEDY

57. Best Comedy Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings.

  • ANNIHILATION
    Patton Oswalt
  • EQUANIMITY & THE BIRD REVELATION
    Dave Chappelle
  • NOBLE APE
    Jim Gaffigan
  • STANDUP FOR DRUMMERS
    Fred Armisen
  • TAMBORINE
    Chris Rock

MUSICAL THEATER

58. Best Musical Theater Album
For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.

  • THE BAND’S VISIT
    Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
  • CAROUSEL
    Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
  • JESUS CHRIST SUPERSTAR LIVE IN CONCERT
    Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)
  • MY FAIR LADY
    Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)
  • ONCE ON THIS ISLAND
    Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

59. Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Award to the artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album. In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

  • CALL ME BY YOUR NAME
    (Various Artists)
  • DEADPOOL 2
    (Various Artists)
  • THE GREATEST SHOWMAN
    (Various Artists)
  • LADY BIRD
    (Various Artists)
  • STRANGER THINGS
    (Various Artists)

60. Best Score Soundtrack For Visual Media
Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.

  • BLACK PANTHER
    Ludwig Göransson, composer
  • BLADE RUNNER 2049
    Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
  • COCO
    Michael Giacchino, composer
  • THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, composer
  • STAR WARS: THE LAST JEDI
    John Williams, composer

61. Best Song Written For Visual Media
A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • ALL THE STARS
    Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
    Track from: Black Panther
  • MYSTERY OF LOVE
    Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
    Track from: Call Me By Your Name
  • REMEMBER ME
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
    Track from: Coco
  • SHALLOW
    Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
    Track from: A Star Is Born
  • THIS IS ME
    Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)
    Track from: The Greatest Showman

COMPOSING/ARRANGING

62. Best Instrumental Composition
A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

  • BLUT UND BODEN (BLOOD AND SOIL)
    Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
  • CHRYSALIS
    Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
  • INFINITY WAR
    Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
  • MINE MISSION
    John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
  • THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

63. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • BATMAN THEME (TV)
    Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
  • CHANGE THE WORLD
    Mark Kibble, arranger (Take 6)
  • MADRID FINALE
    John Powell, arranger (John Powell)
  • THE SHAPE OF WATER
    Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
  • STARS AND STRIPES FOREVER
    John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

64. Best Arrangement, Instruments and Vocals
An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

  • IT WAS A VERY GOOD YEAR
    Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
  • JOLENE
    Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
  • MONA LISA
    Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
  • NIÑA
    Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
  • SPIDERMAN THEME
    Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

PACKAGE

65. Best Recording Package

  • BE THE COWBOY
    Mary Banas, art director (Mitski)
  • LOVE YOURSELF: TEAR
    HuskyFox, art director (BTS)
  • MASSEDUCTION
    Willo Perron, art director (St. Vincent)
  • THE OFFERING
    Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)
  • WELL KEPT THING
    Adam Moore, art director (Foxhole)

66. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • APPETITE FOR DESTRUCTION (LOCKED N’ LOADED BOX)
    Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses)
  • I’LL BE YOUR GIRL
    Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)
  • PACIFIC NORTHWEST ’73-74′: THE COMPLETE RECORDINGS
    Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead)
  • SQUEEZE BOX: THE COMPLETE WORKS OF “WEIRD AL” YANKOVIC
    Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)
  • TOO MANY BAD HABITS
    Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

NOTES

67. Best Album Notes

  • ALPINE DREAMING: THE HELVETIA RECORDS STORY, 1920-1924
    James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
  • 4 BANJO SONGS, 1891-1897: FOUNDATIONAL RECORDINGS OF AMERICA’S ICONIC INSTRUMENT
    Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
  • THE 1960 TIME SESSIONS
    Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
  • THE PRODUCT OF OUR SOULS: THE SOUND AND SWAY OF JAMES REESE EUROPE’S SOCIETY ORCHESTRA
    David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
  • TROUBLE NO MORE: THE BOOTLEG SERIES VOL. 13 / 1979-1981 (DELUXE EDITION)
    Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
  • VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
    David Evans, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL

68. Best Historical Album

  • ANY OTHER WAY
    Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane)
  • AT THE LOUISIANA HAYRIDE TONIGHT…
    Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
  • BATTLEGROUND KOREA: SONGS AND SOUNDS OF AMERICA’S FORGOTTEN WAR
    Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
  • A RHAPSODY IN BLUE – THE EXTRAORDINARY LIFE OF OSCAR LEVANT
    Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)
  • VOICES OF MISSISSIPPI: ARTISTS AND MUSICIANS DOCUMENTED BY WILLIAM FERRIS
    William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL

69. Best Engineered Album, Non-Classical
An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

  • ALL THE THINGS THAT I DID AND ALL THE THINGS THAT I DIDN’T DO
    Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
  • COLORS
    Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
  • EARTHTONES
    Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
  • HEAD OVER HEELS
    Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
  • VOICENOTES
    Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

70. Producer Of The Year, Non-Classical
A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

  • BOI-1DA

  • Be Careful (Cardi B) (T)
  • Diplomatic Immunity (Drake) (S)
  • Friends (The Carters) (T)
  • God’s Plan (Drake) (S)
  • Heard About Us (The Carters) (T)
  • Lucky You (Eminem Featuring Joyner Lucas) (T)
  • Mob Ties (Drake) (T)
  • No Limit (G-Eazy Featuring A$AP Rocky & Cardi B) (S)
LARRY KLEIN

  • All These Things (Thomas Dybdahl) (S)
  • Anthem (Madeleine Peyroux) (A)
  • The Book Of Longing (Luciana Souza) (A)
  • Can I Have It All (Thomas Dybdahl) (S)
  • Junk (Hailey Tuck) (A)
  • Look At What We’ve Done (Thomas Dybdahl) (S)
  • Meaning To Tell Ya (Molly Johnson) (A)
LINDA PERRY

  • Harder Better Faster Stronger (Willa Amai) (S)
  • Served Like A Girl (Music From And Inspired By The Documentary Film) (Various Artists) (A)
  • 28 Days In The Valley (Dorothy) (A)
KANYE WEST

  • Daytona (Pusha T) (A)
  • Kids See Ghosts (Kids See Ghosts) (A)
  • K.T.S.E. (Teyana Taylor) (A)
  • Nasir (Nas) (A)
  • Ye (Kanye West) (A)
PHARRELL WILLIAMS

  • Apes*** (The Carters) (T)
  • Man Of The Woods (Justin Timberlake) (A)
  • No One Ever Really Dies (N.E.R.D) (A)
  • Stir Fry (Migos) (T)
  • Sweetener (Ariana Grande) (A)
71. Best Remixed Recording
A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

  • AUDIO (CID REMIX)
    CID, remixer (LSD)
  • HOW LONG (EDX’S DUBAI SKYLINE REMIX)
    Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)
  • ONLY ROAD (COSMIC GATE REMIX)
    Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
  • STARGAZING (KASKADE REMIX)
    Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
  • WALKING AWAY (MURA MASA REMIX)
    Alex Crossan, remixer (Haim)

PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

72. Best Immersive Audio Album
For vocal or instrumental albums in any genre. Must be commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray, or burned download-only/streaming-only copies and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).

  • EYE IN THE SKY – 35TH ANNIVERSARY EDITION
    Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
  • FOLKETONER
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
  • SEVEN WORDS FROM THE CROSS
    Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
  • SOMMERRO: UJAMAA & THE ICEBERG
    Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
  • SYMBOL
    Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

PRODUCTION, CLASSICAL

73. Best Engineered Album, Classical
An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
    Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
  • LIQUID MELANCHOLY – CLARINET MUSIC OF JAMES M. STEPHENSON
    Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11
    Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
  • VISIONS AND VARIATIONS
    Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

74. Producer Of The Year, Classical
A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • BLANTON ALSPAUGH

  • Arnesen: Infinity – Choral Works (Joel Rinsema & Kantorei)
  • Aspects Of America (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
  • Chesnokov: Teach Me Thy Statutes (Vladimir Gorbik & PaTRAM Institute Male Choir)
  • Gordon, R.: The House Without A Christmas Tree (Bradley Moore, Elisabeth Leone, Maximillian Macias, Megan Mikailovna Samarin, Patricia Schuman, Lauren Snouffer, Heidi Stober, Daniel Belcher, Houston Gran Opera Juvenile Chorus & Houston Grand Opera Orchestra)
  • Haydn: The Creation (Andrés Orozco-Estrada, Betsy Cook Weber, Houston Symphony & Houston Symphony Chorus)
  • Heggie: Great Scott (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • Music Of Fauré, Buide & Zemlinsky (Trio Séléné)
  • Paterson: Three Way – A Trio Of One-Act Operas (Dean Williamson, Daniele Pastin, Courtney Ruckman, Eliza Bonet, Melisa Bonetti, Jordan Rutter, Samuel Levine, Wes Mason, Matthew Treviño & Nashville Opera Orchestra)
  • Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi (Peter Oundjian & Toronto Symphony Orchestra)
DAVID FROST

  • Beethoven: Piano Sonatas, Volume 7 (Jonathan Biss)
  • Mirror In Mirror (Anne Akiko Meyers, Kristjan Järvi & Philharmonia Orchestra)
  • Mozart: Idomeneo (James Levine, Alan Opie, Matthew Polenzani, Alice Coote, Nadine Sierra, Elza van den Heever, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • Presentiment (Orion Weiss)
  • Strauss, R.: Der Rosenkavalier (Sebastian Weigle, Renée Fleming, Elīna Garanča, Erin Morley, Günther Groissböck, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
ELIZABETH OSTROW

  • Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • The Road Home (Joshua Habermann & Santa Fe Desert Chorale)
JUDITH SHERMAN

  • Beethoven Unbound (Llŷr Williams)
  • Black Manhattan Volume 3 (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
  • Bolcom: Piano Music (Various Artists)
  • Del Tredici: March To Tonality (Mark Peskanov & Various Artists)
  • Love Comes In At The Eye (Timothy Jones, Stephanie Sant’Ambrogio, Jeffrey Sykes, Anthony Ross, Carol Cook, Beth Rapier & Stephanie Jutt)
  • Meltzer: Variations On A Summer Day & Piano Quartet (Abigail Fischer, Jayce Ogren & Sequitur)
  • Mendelssohn: Complete Works For Cello And Piano (Marcy Rosen & Lydia Artymiw)
  • New Music For Violin And Piano (Julie Rosenfeld & Peter Miyamoto)
  • Reich: Pulse/Quartet (Colin Currie Group & International Contemporary Ensemble)
DIRK SOBOTKA

  • Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Lippencott: Frontier Symphony (Jeff Lippencott & Ligonier Festival Orchestra)
  • Mahler: Symphony No. 8 (Thierry Fischer, Mormon Tabernacle Choir & Utah Symphony)
  • Music Of The Americas (Andrés Orozco-Estrada & Houston Symphony)
CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance
Award to the Conductor and to the Orchestra.

  • BEETHOVEN: SYMPHONY NO. 3; STRAUSS: HORN CONCERTO NO. 1
    Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • NIELSEN: SYMPHONY NO. 3 & SYMPHONY NO. 4
    Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
  • RUGGLES, STUCKY & HARBISON: ORCHESTRAL WORKS
    David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
  • SCHUMANN: SYMPHONIES NOS. 1-4
    Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONIES NOS. 4 & 11
    Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording
Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

  • ADAMS: DOCTOR ATOMIC
    John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
  • LULLY: ALCESTE
    Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
  • STRAUSS, R.: DER ROSENKAVALIER
    Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
  • VERDI: RIGOLETTO
    Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

77. Best Choral Performance
Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

  • CHESNOKOV: TEACH ME THY STATUTES
    Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
  • KASTALSKY: MEMORY ETERNAL
    Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
  • MCLOSKEY: ZEALOT CANTICLES
    Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
  • RACHMANINOV: THE BELLS
    Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
  • SEVEN WORDS FROM THE CROSS
    Matthew Guard, conductor (Skylark)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

  • ANDERSON, LAURIE: LANDFALL
    Laurie Anderson & Kronos Quartet
  • BEETHOVEN, SHOSTAKOVICH & BACH
    The Danish String Quartet
  • BLUEPRINTING
    Aizuri Quartet
  • STRAVINSKY: THE RITE OF SPRING CONCERTO FOR TWO PIANOS
    Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
  • VISIONS AND VARIATIONS
    A Far Cry

79. Best Classical Instrumental Solo
Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

  • BARTÓK: PIANO CONCERTO NO. 2
    Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
  • BIBER: THE MYSTERY SONATAS
    Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
  • BRUCH: SCOTTISH FANTASY, OP. 46; VIOLIN CONCERTO NO. 1 IN G MINOR, OP. 26
    Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
  • GLASS: THREE PIECES IN THE SHAPE OF A SQUARE
    Craig Morris
  • KERNIS: VIOLIN CONCERTO
    James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album
Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

  • ARC
    Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
  • THE HANDEL ALBUM
    Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
  • MIRAGES
    Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles)
  • SCHUBERT: WINTERREISE
    Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
  • SONGS OF ORPHEUS – MONTEVERDI, CACCINI, D’INDIA & LANDI
    Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

81. Best Classical Compendium
Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

  • FUCHS: PIANO CONCERTO ‘SPIRITUALIST’; POEMS OF LIFE; GLACIER; RUSH
    JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
  • GOLD
    The King’s Singers; Nigel Short, producer
  • THE JOHN ADAMS EDITION
    Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
  • JOHN WILLIAMS AT THE MOVIES
    Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
  • VAUGHAN WILLIAMS: PIANO CONCERTO; OBOE CONCERTO; SERENADE TO MUSIC; FLOS CAMPI
    Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition
A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

  • BATES: THE (R)EVOLUTION OF STEVE JOBS
    Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
  • DU YUN: AIR GLOW
    Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
  • HEGGIE: GREAT SCOTT
    Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
  • KERNIS: VIOLIN CONCERTO
    Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
  • MAZZOLI: VESPERS FOR VIOLIN
    Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

MUSIC VIDEO/FILM

83. Best Music Video
Award to the artist, video director, and video producer.

  • APES***
    The Carters
    Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers
  • THIS IS AMERICA
    Childish Gambino
    Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers
  • I’M NOT RACIST
    Joyner Lucas
    Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer
  • PYNK
    Janelle Monáe
    Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers
  • MUMBO JUMBO
    Tierra Whack
    Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

84. Best Music Film
For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

  • LIFE IN 12 BARS
    Eric Clapton
    Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
  • WHITNEY
    (Whitney Houston)
    Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
  • QUINCY
    Quincy Jones
    Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
  • ITZHAK
    Itzhak Perlman
    Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
  • THE KING
    (Elvis Presley)
    Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers

Grammy Awards is set to air February 10th, 2019.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.